Ayala Setara – bio

Ayala by RaMa1Díky tanci jsem přestala snít svůj život a začala žít svůj sen. A jak to všechno začalo?

Tak, že jsem v roce 2006 na letním metalovém festivalu Brutal Assault v Jaroměři viděla koncert izraelské kapely Orphaned Land. Kromě elektrických kytar, baskytary a bicích hráli i na tradiční blízkovýchodní hudební nástroje. Byla jsem naprosto nadšená a házela jsem vlasama jako divá!!! A bylo mi jasné, že musím zjistit, jak se na tu podmanivou orientální hudbu tancuje „správně“.

Svou první učitelku orientálního břišního tance (a zároveň člověka, který dokáže vytvořit pohodovou atmosféru a skvěle ostatní motivuje) jsem našla v říjnu 2006 v Alici Janstové.

Dále jsem se vzdělávala u pražské tanečnice Eglal, pod jejímž vedením jsem se věnovala egyptskému kabaretnímu stylu raqs sharqi, nejrůznějším arabským folklórním stylům (beledi, shaabi, saidi, khaleegy, hagalla…) a tanci s rekvizitami (závoj, šavle, činelky). Na vánočních a letních večírcích Eglalina tanečního studia a na festivalu Orient Connection, který pořádá, jsem také získala jedny z prvních možností vystupovat – jak sólově (mé vlastní choreografie), tak jako součást její skupiny Belly Balet (dřívější název: Orient Connection), jejíž členkou jsem byla v letech 2009 – 2013.

V letech 2010 – 2013 jsem byla členkou taneční skupiny Yalla Raqs, jež má v repertoáru především arabské folklórní styly (shaabi, saidi, hagalla…) a tanec s rekvizitami (hedvábné vějíře, šavle…). Seznámily jsme se v Eglaliných kurzech, založily jsme skupinu a vymýšlely jsme si vlastní choreografie. Hlavní choreografkou Yalla Raqs je Petra Satine Cífková.

Od září 2008 do června 2010 jsem chodila do kurzu perských tanců (tance z Íránu, Afghánistánu, Uzbekistánu…) k Reně Milgrom. Díky ní jsem se seznámila se súfismem a s perskou poezií (Džaláleddín Balchí Rúmí, Faríduddín Attár, Hafez Šírází…), které jsou mému srdci velmi blízké a jsou též úžasným zdrojem inspirace pro můj tanec.

Do stylů ATS a Tribal Fusion mě zasvětila Martina Viewegová. V letech 2014 – 2015 jsem byla členkou její taneční skupiny Tamawi, která se věnuje „Prague Tribal Style“ – skupinové improvizaci řízené pomocí signálů (na bázi American Tribal Style a Improvisational Tribal Style). Tančily jsme především se šavlemi.

13. prosince 2015 jsem složila závěrečnou zkoušku akreditovaného vzdělávacího programu „Lektor tance“ pořádaného v pražském Centru tance od 19. září 2015 do 13. prosince 2015. Kurz je akreditován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.ajacka lektorka001

V současné době sbírám zkušenosti se sólovým vystupováním na zahraničních tanečních festivalech – „Tribal Beads“ v Bratislavě, „Caravanseray Vienna“ ve Vídni, „Tribal Vanguard“ v Poznani, „The (Tribal) Experience“ v Barceloně, „TribaLX“ v Lisabonu, „Roma Tribal Meeting“ v Římě…

A proč jsem si Tribal Fusion tak zamilovala? Protože svými pohyby a výrazem působí tanečnice Tribal Fusion jako několik bytostí v jedné. Žena, zvíře, bohyně, démonka, robot… Také se mi líbí, že v Tribal Fusion má tanečnice tolik svobody, co se týče výběru hudby a kombinování nejrůznějších tanečních stylů. Já ve svých choreografiích a improvizacích využívám prvky flamenca, perských tanců, japonského butó, čínského pavího tance, contemporary dance, baletu, dancehallu… Velmi mě baví neustále se vzdělávat v různých tanečních stylech a vplétat je do svého vlastního stylu. Ráda si vymýšlím příběhy (sci-fi, horor, fiktivní mytologie…), které pak prostřednictvím svého tance vyprávím.

Na konci roku 2013 jsme s mým manželem, který skládá experimentální elektronickou hudbu (IDM/Trip hop), vytvořili hudebně-taneční duo Angelzone. K tanci mě velmi inspiruje i hudba jako ambient, noise a industrial – má pro mě náboj počátečního mytického chaosu, z něhož se zrodil řád a svět.

V lednu roku 2016 jsem se připojila k ATS skupině Isizwana, díky které pronikám do tajů ATS podle FatChanceBellyDance.

V roce 2016 jsem založila postapokalyptickou tanečně-divadelní skupinu Wasteland Dancers. Jsme ze čtyř různých měst – z Prahy, Brna, Českých Budějovic a Lipska. Pravidelně vystupujeme na postapokalyptickém festivalu v Bratronicích u Kladna (můj manžel nám ke každému představení skládá originální hudbu) a chystáme se vystupovat i na zahraničních postapokalyptických festivalech.

 

Ayala by RaMa2Kurzy, které jsem navštěvovala:

Říjen 2006 – červen 2009: orientální břišní tanec – Alice Janstová

Červenec 2008 – březen 2013: raqs sharqi a další orientální taneční styly (drum solo, beledi, shaabi, saidi, khaleegy, muwashahat, hagalla, tanec s rekvizitami – závoj, šavle, činelky -, fúze baletu a raqs sharqi…) – Eglal

Září 2008 – červen 2010: íránský, uzbecký a afghánský tanec – Rena Milgrom

Říjen 2010 – březen 2015: New American Tribal Style a Tribal Fusion, „Prague Tribal Style“ se šavlí – Martina Viewegová

Říjen 2011 – červen 2015: arabské flamenco – Manuela Žureková, Jana Yaana Marková

Podzim 2012: Bikram jóga – různí instruktoři

Září 2013 – prosinec 2015: Jazz Dance – Martina Pirná

Září 2014 – dosud: flamenco (fandango, soleá) – Virginia Delgado

Září 2014 – červen 2015: Contemporary Dance – Rostislav Šrom

Září 2014 – dosud: balet – Kateřina Riedlová

Únor 2015 – dosud: dancehall – Angeé

Říjen 2015 – dosud: balijský tanec Margapati – Jana Wolfová

Říjen 2015 – dosud: Aerial Hoop (akrobacie na visutém kruhu) – Iveta Rážová

 

Některé ze seminářů, jichž jsem se zúčastnila:

Tribal Fusion: Samantha Emanuel, Kaeshi Chai, Sharon Kihara, Anasma, April Rose, Danapati Crew, Karolina Lux, Cristina Zegarra, Eliana Hofmann, Morgana, Ansuya, Elizabeth Strong, Bri Hurley, Manca Pavli, Kami Liddle, Martina Crowe Hewett, The Lady Fred, Yazz ( = Michaela Sládečková)

ITS (= Improvisational Tribal Style): Svetlana Dvoretskaya + Nastya

Arabské flamenco: Alba Hayal

Butó: Sumako Koseki, Ken Mai

Čínský paví tanec: Badriyah, Marie-Aude Mihrimah

Kalbeliya: Marie-Aude Mihrimah

Bharata Natyam: Lamia Barbara

Bollywoodský tanec: Vendulka Uhýrková

Perské tance: Sashar Zarif, Theresa Grantorino ( = Tereza Štojdlová)

Uzbecký tanec: Gulsara Bekbagysheva

Marocký tanec: Drissia Nejma, Chekchouka

Africký tanec: Esmii

Núbijský tanec: Sheyla

Hagalla: Sheyla

Saidi: Ahmed Fekry

Ghawazee: Mohamed Shahin

Khaleegy: Mohamed Shahin

Muwashahat: Mohamed Shahin

Tanoora: Khaled

Technika otoček: Louchia, Delanna, Alexis Southall

Ayala by RaMa3Floorwork (= tanec na zemi): Tjarda van Straten, Doro Altenburger, Piny Orchidaceae

Hip Hop dance: Danielo Mendes, Leo Orchidaceae

Reggaeton: Inga Petermann

Techniky moderního tance (Limón, Horton, Jazz): David Strnad

Základy bubnování na darbuku a na tonbak: Hearn Gadbois

 

Comments are closed